dům1VŠE PRO DŮM

Vybavení bytu, doplňky do domu, nábytek, tapety, záclony a mnoho dalšího...

 

dům3STAVEBNÍ MATERIÁL

dům2ZAHRADA

terasy, zahradní nábytek, nářadí...

 

 

dům4INTERIÉRY

záclonky, vybavení, inspirace, DIY projekty apod.

Seznam karcinogenních látek ve vzduchu

Posted in Vše pro dům

Hrozba rakoviny se na nás sype ze všech stran. Kouření, káva, slunce...to vše nám může rakovinu nějakým způsobem přivodit. Škodlivým látkám se mnohdy nevyhnete ani při běžné procházce. I ve vzduchu je totiž spousta látek, které umí našemu organismu pěkně zavařit. Vypsali jsme pro vás několik základních látek, které se ve vzduchu vyskutují poměrně často.

továrny

 Formaldehyd

Formaldehyd je asi nejznámější škodlivá látka způsobující rakovinu. Od roku 2009 je dokonce oficiálně klasifikován jako karcinogenní. Ve vzduchu se vyskytuje přirozeně, ale jen ve velmi malém množství. Horší je ten synteticky vyráběný, který se používá například jako lepidlo. A nejškodlivější je právě v interiéru. Proto je důležité při jeho výrobě nebo používání dbát na pečlivou ochranu dýchacího ústrojí.

Benzen

S benzenem se dnes potkáte na kždém kroku. Výfukové plyny, cigaretový kouř, syntetické látky, lepidla, plasty a mnoho dalších látek benzen obsahují. Nejen, že způsobuje chronickou ospalost, bolesti hlavy a zavrátě, je také významným činitelem ve vzniku rakoviny a leukémie.

Znečištěný vzuch

Ano, už i něco tak obecného jako znečištěný vzduch, je považováno za karcinogen. Od roku 2013 je tak oficiálně klasifikován organizací WHO. Zněčištěný vzduch je podle odborníků mnohem horší, než pasivní kouření. Pobyt ve znečištěném prostředí v obrovské míře zvyšuje riziko vzniku rakoviny. Na to nejvíce trpí obyvatelé velkých měst.

Jak se chránit před karcinogeny

  • vyhýbejte se průmyslovým zónám
  • ve světových městech nezapomeňte používat kvalitní masku na obličej
  • pokud pracujete v průmyslu, dbejte na to, aby bylo v místnosti co nejlepší odsávání (nutný je dokonalý projekt vzduchotechniky)
  • samozřejmě nekouřit

průmyslové odsávání

Ochrana před škodlivinami ve vzduchu je důležitější než kdy předtím. V evropských metropolích umírá ročně přes půl milionu lidí na chronická onemocnění plic.

 

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit