dům1VŠE PRO DŮM

Vybavení bytu, doplňky do domu, nábytek, tapety, záclony a mnoho dalšího...

 

dům3STAVEBNÍ MATERIÁL

dům2ZAHRADA

terasy, zahradní nábytek, nářadí...

 

 

dům4INTERIÉRY

záclonky, vybavení, inspirace, DIY projekty apod.

Kdy vyvěsit státní vlajku – data a mimořádné události

Posted in Vše pro dům

Naše státní vlajka je uznávaný symbol republiky, a proto bychom si měli dávat pozor, kdy a jak ji máme správně vyvěsit. Během roku je hned několik vhodných příležitostí k vystavení. A jaké příležitosti to jsou?

česká vlajka

Kdy vlajku vyvěsit?

Během státních svátků musí být vlajka povinně vystavena na každém obecním a městském úřadě a na budovách veřejných institucí. Podla zákona by měla výzdoba začít ve čtyři hodiny odpoledne dne před svátkem a skončit by měla v osm hodin ráno v den po svátku. Vlajka ale samozřejmě může na budovách zůstat celý rok. Česká vlajka se musí vyvěsit v ty nejdůležitější státní svátky. Jsou to:

  • 1. ledna: Den obnovy smaostatného českého státu
  • 8. května: Den vítězství
  • 5. července: Den slavanských věrozvěstů
  • 6. července: Den upálení mista Jana Husa
  • 38. září: De nčeské státnosti
  • 28. října: Den vzniku samostatného československého státu
  • 17. listopadu: Den boje za svobodu a demokracii

Kromě těchto dnů existují i dny, kdy je doporučováno vlajku vyvěsit. Není to ale povinné. Patří sem například Velký pátek, Velikonoční pondělí a vánoční svátky. Dále se ještě vlajka obvykle vyvěšuje na významné dny, například Mezinárodní den žen nebo Den památky obětí komuistického režimu.

Jak vlajku vyvěsit?

Vlajku můžeme vyvěsit hned několik způsoby. Nejčastěji ji můžete vidět umístěnou vodorovně. Tady si musíte pamatovat to, že červená část musí být vždy dole. Při svislém věšení musí bát modrý klín nahoře, bílá barva nalevo a červená napravo. Při věšení vlajky na stožár je vlajka umístěna vždy co nejvíce vlevo.

Jak lze ještě vlajku umístit?

Pokud nemáte možnost, jak vlajku vyvěsit, můžete ji vystavit ještě jinak. S tím vám pomůže například stojan na vlajky, do kterého stačí vlajku vložit.

Perličky na závěr

V amerických filmech vídáte, že se na pohřbu významných lidí balí rakve do vlajky. To by nám v Česku neprošlo, tady je to zakázané. Pokud vlajku perete, nevěště ji na šňůru na prádlo, musí rychle zpátky na stožár. A hlavně si dávajte pozor, aby vám nespadla na zem.

vyvěšené vlajky

Další aktuální články:

MÁTE ZÁJEM O KVALITNÍ ÚKLID VE ZLÍNĚ ČI JEHO OKOLÍ? OSLOVTE FIRMU CLEAN ZLÍN!

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit