dům1VŠE PRO DŮM

Vybavení bytu, doplňky do domu, nábytek, tapety, záclony a mnoho dalšího...

 

dům3STAVEBNÍ MATERIÁL

dům2ZAHRADA

terasy, zahradní nábytek, nářadí...

 

 

dům4INTERIÉRY

záclonky, vybavení, inspirace, DIY projekty apod.

Alarm do domu patří

Posted in Vše pro dům

Nezbytností moderního domu je alarm. Zabezpečovací systém chrání jak obyvatele, tak i majetek před neoprávněným vstupem cizích lidí. Kromě rodinných domů lze alarm využít například na chalupě, kde nebýváme tak často. Je však dobré jej dovybavit o další čidla, zejména potom detektor tříštění skla.

detektor tříštění skla

Jak funguje detektor tříštění skla?

Senzor pracuje se zvukem, respektive s vlněním, které vytvoří sklo při destrukci. Kontaktní čidlo je pevně spojeno se sklem, aby bylo schopno efektivně monitorovat záchvěvy výplně. Dojde-li k narušení, čidlo vlny detekuje a pošle signál do ústředny. Ta poté spustí poplach.

Jedním z nejrozšířenějších typů detektorů je akustické čidlo. Je založeno na detekci charakteristického akustického efektu, vznikajícího během rozbití skla. Senzor je vybaven elektronovým mikrofonem a "poslouchá" přijatý zvuk. Na základě předdefinované pásmové propustnosti porovnávají zvuky v okolí. Pokud dojde ke zvuku, který by mohl signalizovat rozbité okno, opět spustí alarm.

Způsob připojení detektorů

Stejně jako u čehokoliv jiného máme čidla a detektory založené na komunikaci:

  • drátové,
  • bezdrátové.

Drátové alarmy jsou méně komfortní z hlediska instalace, protože je nutné natahovat kabely k ústředně a jednotlivým čidlům. Instalace kabeláže je nejvhodnější ve chvíli, kdy rekonstruujete nebo rovnou stavíte nový dům nebo budovu. V opačném případě jste nuceni používat lišty a ty se nepovedou vždy esteticky "schovat". Drátové alarmy však mají i výhody a to zejména bezúdržbový provoz a spolehlivost v komunikaci bez šumů.

Favoritem mnoha domácností jsou bezdrátové alarmy a čidla bez nutnosti instalace kabeláže. Komunikace je založena na kmitočtu přenášeného vzduchem. Každá komponenta alarmu má vlastní napájení, buďto přímo ze sítě anebo bateriově. O ty je nutné se v pravidelných intervalech starat, jinak by mohlo dojít k omezení funkčnosti alarmu. Moderní detektory a čidla dokáží komunikovat s hlavní ústřednou až na vzdálenost 80 m. Výhodou těchto systémů je jejich variabilita a rozšiřitelnost během pár okamžiků.

detektor tříštění skla

Kde detektory koupit?

Alarmy a jednotlivá čidla kupujte vždy u ověřených výrobců, například u IQALARM. Tím se vyvarujete nákupu nekvalitních a necertifikovaných alarmů, které v praxi příliš nefungují. Potom to může vypadat tak, že každý týden máte hned několik planých poplach anebo v případě vniknutí do objektu se poplach nespustí.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit