Alarm do domu patří
Nezbytností moderního domu je alarm. Zabezpečovací systém chrání jak obyvatele, tak i majetek před neoprávněným vstupem cizích lidí. Kromě rodinných domů lze alarm využít například na chalupě, kde nebýváme tak často. Je však dobré jej dovybavit o další čidla, zejména potom detektor tříštění skla.
Jak funguje detektor tříštění skla?
Senzor pracuje se zvukem, respektive s vlněním, které vytvoří sklo při destrukci. Kontaktní čidlo je pevně spojeno se sklem, aby bylo schopno efektivně monitorovat záchvěvy výplně. Dojde-li k narušení, čidlo vlny detekuje a pošle signál do ústředny. Ta poté spustí poplach.
Jedním z nejrozšířenějších typů detektorů je akustické čidlo. Je založeno na detekci charakteristického akustického efektu, vznikajícího během rozbití skla. Senzor je vybaven elektronovým mikrofonem a "poslouchá" přijatý zvuk. Na základě předdefinované pásmové propustnosti porovnávají zvuky v okolí. Pokud dojde ke zvuku, který by mohl signalizovat rozbité okno, opět spustí alarm.
Způsob připojení detektorů
Stejně jako u čehokoliv jiného máme čidla a detektory založené na komunikaci:
- drátové,
- bezdrátové.
Drátové alarmy jsou méně komfortní z hlediska instalace, protože je nutné natahovat kabely k ústředně a jednotlivým čidlům. Instalace kabeláže je nejvhodnější ve chvíli, kdy rekonstruujete nebo rovnou stavíte nový dům nebo budovu. V opačném případě jste nuceni používat lišty a ty se nepovedou vždy esteticky "schovat". Drátové alarmy však mají i výhody a to zejména bezúdržbový provoz a spolehlivost v komunikaci bez šumů.
Favoritem mnoha domácností jsou bezdrátové alarmy a čidla bez nutnosti instalace kabeláže. Komunikace je založena na kmitočtu přenášeného vzduchem. Každá komponenta alarmu má vlastní napájení, buďto přímo ze sítě anebo bateriově. O ty je nutné se v pravidelných intervalech starat, jinak by mohlo dojít k omezení funkčnosti alarmu. Moderní detektory a čidla dokáží komunikovat s hlavní ústřednou až na vzdálenost 80 m. Výhodou těchto systémů je jejich variabilita a rozšiřitelnost během pár okamžiků.
Kde detektory koupit?
Alarmy a jednotlivá čidla kupujte vždy u ověřených výrobců, například u IQALARM. Tím se vyvarujete nákupu nekvalitních a necertifikovaných alarmů, které v praxi příliš nefungují. Potom to může vypadat tak, že každý týden máte hned několik planých poplach anebo v případě vniknutí do objektu se poplach nespustí.