dům1VŠE PRO DŮM

Vybavení bytu, doplňky do domu, nábytek, tapety, záclony a mnoho dalšího...

 

dům3STAVEBNÍ MATERIÁL

dům2ZAHRADA

terasy, zahradní nábytek, nářadí...

 

 

dům4INTERIÉRY

záclonky, vybavení, inspirace, DIY projekty apod.

Jaký materiál je vhodný na fasádu?

Posted in Stavební materiál

Hezká fasáda dělá divy! Jistě semnou budete souhlasit, protože při prodeji nebo koupi hraje velkou roli, jaký dojem na nás na první pohled kupovaná nemovitost udělá. Fasáda v sobě skrývá další, možná jednu z nejdůležitějších funkcí a to, že chrání stavbu před povětrnostními vlivy a šetří naše peníze. Právě v tomto článku se podíváme na jednotlivé druhy fasád a jejich výhody při použití.

skleněné fasády

 

Fasádou lze pojmenovat jako vnější stěnu budovy a její konečnou úpravu. Často bývá její celistvost narušena okny a vchody a členěna různými architektonickými prvky, například římsou. I na samotné fasádě najdete rozdíly, tzv. hlavní fasáda bývá honosnější a architektonicky propracovanější než boční a zadní fasády a to z logického úhlu, průčelí vidíme na první pohled. Mnohé fasády mají historickou hodnotu a jsou památkově chráněné jako kulturní památky.

 

Jak jsem již v předešlém odstavečku nastínil, fasády lze rozlišovat, takže kromě hlavní fasády, neboli průčelí rozlišujeme podle orientace i následující typy:

 • boční – sousední (kolmá) k hlavní fasádě, např. do boční ulice
 • nádvorní
 • zahradní
 • pokud není jasná orientace dle okolí (symetrická budova), rozlišují se fasády dle světových stran

Když už víme, jak důležitá je fasáda, mohli bychom se detailněji podívat na materiály, které lze použít. Výběr je velmi široký, můžeme si například vybrat cihly, dřevo, beton nebo sklo. Pro celkový vzhled rodinného domu není až tak podstatné, který stavební materiál se použije. V dnešní době není problém se setkat s budovami, které klamou tělem a to doslova. Například taková dřevostavba v kamenném kabátě nebo zděný dům obložený dřevem, zní to zprvu šíleně!

 

Poměr cena X užitné vlastnosti?

Mnoho lidí se při výběru fasády řídí poměrem cena vs. výkon, tedy užitné vlastnosti. Dnes už je třeba vzít v potaz mnohem víc parametrů, které se v minulosti příliš neřešily, zejména:

schopnost fasády dýchat,

tepelně izolační vlastnosti.

 

Druhy fasád

Na trhu se můžeme setkat s dvěma základními druhy fasádních systémů:

 • kontaktní,
 • bezkontaktní. 

 

Nejznámějším druhem je první zmíněný, tedy kontaktní systém. Je to ten proslulý polystyren, který se upevňuje pomocí lepidla přímo na obvodovou konstrukci domu. Na tento izolační materiál je však nutné položit krycí vrstvu v podobě omítky. Povrch omítky se dále zušlechťuje nátěrem, malbou, nebo obkladem. Někdy se jako fasáda označuje přímo venkovní omítka. Běžné omítky se zhotovují z malty. Dnes se připravují omítky smícháním průmyslově vyráběných omítkových směsí s vodou. Tyto obsahují také složky, které dodávají omítce speciální vlastnosti, například sanační nebo izolační.

 

Druhou skupinu fasádních systémů můžeme shrnout pod jednotný název bezkontaktní. Co si pod tím představit? Jedná se o tzv. zavěšené fasády. Nejčastějším důvodem, proč ji použít je snaha o zvýšení estetické hodnoty domu. Postup realizace těchto systémů je následovný:

 1. Nejprve se na zeď upevní izolační vrstva z tvrzené pěny nebo desek z minerálních vláken.
 2. Izolace se pokryje vnějším pláštěm, který ji chrání před povětrnostními vlivy.

V kontextu s bezkontaktními fasadními systémy můžete narazit na různé druhy, jako například provětrávané, samonosné, se zadní ventilací, s plošným přisáváním vzduchu. Nejedná se o nic jiného, než o to, že mezi konstrukcí a izolačním materiálem vzniklá vzduchová mezera, která vytváří "komínový" efekt sloužící pro odvětrání případné zemní vlhkosti a kondenzátů.

 

skleněné fasády

 

Prosklenné fasády

Pokud Vás klasické fasádní systémy nudí, je tady možnost, kterou se zajisté odlišíte od ostatních domů. Existují tzv. skleněné fasády a jak název napovídá, jak izolační materiál je zde použito sklo. Díky tomu, že se tento systém používá již nějaký rok, prošel svým vývojem.

 

Skleněné fasády se dají charakterizovat jako:

 • moderní, 
 • průhledné,
 • s prestižním dojmem.

 

Velké skleněné fasády jsou módní záležitostí u velkých kancelářských komplexů, průmyslových staveb a v posledních letech je můžete stále častěji vidět na rodinných domech. Mnoho kritiků těchto technologiií může namítat, že využití těchto fasádních systémů lze pouze tehdy, jsou-li domy vybaveny klimatizací. Skleněný průmysl tedy soustředí své kapacity na vývoj multifunkčních oken a prvků fasád, které dovedou vytvářet elektrickou energii a zajišťovat tak ekonomickou i ekologickou hospodárnost.

 

skleněné fasády

 

Společnost THERMONT Vám nabízí hned několik systémů, které se liší různými vlastnostmi.

 • MB-SR50
 • MB-SR50 HI
 • MB-SR50 EFEKT
 • SR50 IW
 • MB-SR50N EI
 • MB-SG50
 • MB-SR50N OW

Kontakt

Ulice 2. května 1574

763 61 Napajedla