dům1VŠE PRO DŮM

Vybavení bytu, doplňky do domu, nábytek, tapety, záclony a mnoho dalšího...

 

dům3STAVEBNÍ MATERIÁL

dům2ZAHRADA

terasy, zahradní nábytek, nářadí...

 

 

dům4INTERIÉRY

záclonky, vybavení, inspirace, DIY projekty apod.

Chcete se dozvědět více o řezání vodním paprskem?

Posted in Stavební materiál

řezání vodním paprskem

V průmyslu velmi oblíbený způsob dělení, ale pro běžného člověka možná stále neznámé. Dnes si přiblížíme, jak funguje řezání vodním paprskem a zároveň objevíme jeho pozitiva, které poskytuje.

Pozitivní vlastnosti řezání vodním paprskem


Nejdůležitější výhodou se zdá být ekologická šetrnost řezání vodním paprskem. Jelikož se po použití vody a abraziva zbytky zachycují a znovu používají, což je skvělý způsob ekologické recyklace a také ekonomického šetření materiálních nákladů.
V neposlední řadě se jedná o způsob dělby materiálu šetrný na zdraví zaměstnance. Je totiž známé, že při kovozpracujících, či jiných dělících procesech dochází k uvolňování dýmu, kouře, chemikálií, či dokonce mikročástic do vzduchu ve formě prachu. Ten posléze, přes snahu zaměstnance chránit dýchací cesty, může způsobit akutní, či dlouhodobé zdravotní problémy.

Proces, skrze řezání vodním paprskem funguje


Celý systém se skládá z několika částí. Je možné tyto systémy mít ve mobilní, ale také velké stacionární variantě. Použití se rozhoduje velikosti a složitosti řezaného materiálu a objednávky.
Nádoba, ve které se pod tlakem nachází voda a abrazivo, plní funkci zásobníku s patronami. Skrze vysokotlakou hadici a nakonec pistoli či píst se vypouští abrazivo spolu s vodou a účinně tak dělí materiál.
Druhy abraziva přímo závisí na tvrdosti materiálu. Některé materiály je možné dělit pouze vodou, ale na některé je třeba ocelové drti, nebo tvrdých minerálních drtí.