dům1VŠE PRO DŮM

Vybavení bytu, doplňky do domu, nábytek, tapety, záclony a mnoho dalšího...

 

dům3STAVEBNÍ MATERIÁL

dům2ZAHRADA

terasy, zahradní nábytek, nářadí...

 

 

dům4INTERIÉRY

záclonky, vybavení, inspirace, DIY projekty apod.

Účinky světla na lidský organismus

Posted in Interiér

Světlu jsme všichni vystaveni den co den, ať už jsme doma nebo jdeme třeba do města, ať už je den nebo noc. Světlo má účinky, kterými nás neustále působí a ovlivňuje nás. Pojďme si o nich něco říct.

světlo

 

 

Nejdůležitější je barva světla

Světlo na nás působí v závislosti na tom, jakou má barvu. Pro lidský organismus jsou nejpříjemnější barvy teplé, jako je oranžová či žlutá. Ta totiž připomíná barvu zapadajícího slunce, které nám dává najevo, že se blíží noc a měli bychom se pomalu připravit ke spánku.
Daleko méně příjemné je pak světlo modré. To se totiž velmi podobá tomu světlu, které na nás působí během dne. Tím nás udržuje bdělé, což může mnoha lidem způsobit problém s usínáním. Velmi často totiž máme doma ve svých lampách a světlech namontované právě tyto zářivky, které jsou sice úspornější, nicméně mají negativní vliv na lidský organismus. A většina z nás také večer před spaním kouká na televizi nebo do monitoru počítače či do displeje mobilu. Tato pro nás již nezbytná elektronika také vyzařuje modré světlo.

Důležité je vybrat správné světlo

Správné světlo může zvýšit naši produktivitu nebo nás naopak uklidnit. Proto by si měli dát lidé pozor na to, jakou žárovku či zářivku si do pokojů instalují. V dnešní době jsou také k dispozici světla, která můžou měnit jak intenzitu světla, tak i jeho barvu, což se hodí do místností, která mí vícero využití.

Veřejné osvětlení

Na barvu osvětlení by se mělo dbát i u LED veřejného osvětlení. Např. na křižovatky se hodí využít právě modré nebo bílé světlo, které zvyšuje viditelnost a také pomůže řidičům zůstat v noci vzhůru. Do sídlišť apod. se zase hodí využít světlo žluté. To aby se nenarušoval denní cyklus organismů.

Přidat komentář

Bezpečnostní kód
Obnovit